Kornel Makuszyński - biogram - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zgodnie ze swoimi zamiłowaniami, wybrał studia polonistyczne i romanistyczne na słynnym lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza. W tym czasie odbył kilka podróży po Europie, razem ze współpracownikami ze „Słowa Polskiego”. Dzięki nawiązanym znajomościom, studia dokończył już na szanowanej paryskiej Sorbonie.

W wieku 26 lat Makuszyński poznał we Lwowie Emilię Bażeńską. Po mniej więcej roku narzeczeństwa para pobrała się w Warszawie. Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa, małżeństwo Makuszyńskich wpadło w ręce bolszewików i zostało wywiezione w głąb Rosji. Po zwolnieniu z internowania w 1915 roku, para zamieszkała w Kijowie. Makuszyński został tam mianowany prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Makuszyńscy powrócili do Warszawy. Okres międzywojnia był czasem największych sukcesów zawodowych pisarza, który zwieńczyła prestiżowa państwowa nagroda literacka w 1926 roku. Niestety, w tym samym roku w wyniku powikłań po gruźlicy zmarła Emilia Makuszyńska. W 1927 roku literat ponownie się ożenił. Jego wybranką została znana wówczas śpiewaczka Janina Głuzińska. W roku 1938 Makuszyński został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Stało się to miedzy innymi za sprawą niebywałego sukcesu literackiego z 1937 roku, czyli „Awantury o Basię”.

Pisarz wielokrotnie odwiedzał Zakopane. W stolicy Tatr spędzał kilka miesięcy każdego roku po powrocie do Polski z Kijowa. W roku 1929 władze Zakopanego nadały mu tytuł honorowego obywatela miasta. Po drugiej wojnie światowej Makuszyński osiedlił się tam na dobre.

Niewiele brakowało, a pisarz nie przeżyłby 1939 roku. Wówczas to niemiecka bomba zniszczyła kamienicę, w której mieszkali Makuszyńscy. W pożarze spłonęły rękopisy pisarza, a także jego pokaźna kolekcja sztuki. Sam Makuszyński przyłączył się do ruchu oporu, czynnie wspierając warszawską prasę podziemną.

Po wojnie nie znalazł uznania w oczach nowych władz, dlatego dostał zakaz publikacji. Jeśli udało mu się coś wydać, to tylko potajemnie, z pomocą prywatnych wydawnictw. Makuszyński, jako jedna z najbardziej znanych i prominentnych postaci międzywojnia, skazany był na zapomnienie przez komunistów. Nowe władze obawiały się go, ponieważ swoją twórczością mógł wywierać wpływ na młode pokolenia Polaków. Nie mogąc utrzymywać się z pisania, żył na utrzymaniu małżonki, która udzielała prywatnych lekcji muzyki.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Awantura o Basię” - streszczenie szczegółowe
2  „Awantura o Basię” - plan wydarzeń
3  Problematyka „Awantury o Basię”Komentarze
artykuł / utwór: Kornel Makuszyński - biogram    Tagi: