Problematyka „Awantury o Basię”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór Kornela Makuszyńskiego zatytułowany „Awantura o Basię” jest nie tylko niezwykle poruszającą i ciepłą historią rezolutnej dziewczyny, ukazującą realia międzywojennej Polski. Opowiada przede wszystkim o międzyludzkiej solidarności i sile więzów rodzinnych. Ponadto odnajdziemy tu także przesłanie o dobroci drzemiącej w każdym z nas, o niezłomnej walce o odzyskanie ukochanego rodzica, czy sile przyjaźni, która przewyższa zawiść i zazdrość.

Warto zwrócić także uwagę na przesłanie odautorskie, czyli słowa otwierające powieść. Dowiemy się z nich, wiele prawdy o ludzkim życiu:
„Jak spoza ciężkich, czarnych, burzliwych chmur słońce wreszcie jasną smugą wytryśnie i ozłoci ślady klęski i zniszczenia, tak i w tej opowieści przewalić się muszą chmury przez pierwsze stronice jak przez czyste obszary nieba. Jak w życiu, jak w życiu... Jedna szczęśliwa godzina rodzi następną, znaczoną łzami, aż smutek zelżeje i znowu jasną godzinę przywoła. Nie cenilibyśmy radości, gdyby była wiecznotrwała i snuła się nieprzerwanie”.

Powieściopisarz wprowadza młodych czytelników w prawdziwe życie, które, niestety, nie zawsze usłane jest różami, a chwile szczęścia przeplata ze smutkiem.
Poza tym, jak w wielu innych dziełach Makuszyńskiego, także w „Awanturze o Basię” doszukać możemy się pedagogicznego przesłania, wskazującego jak powinno wychowywać się dziecko, by wyrosło na porządnego człowieka.

Powieść rozpoczyna się w bardzo dramatyczny i tragiczny sposób. Czy można sobie wyobrazić coś bardziej przerażającego dla małej dziewczynki, niż nagła i niezwykle brutalna śmierć matki? Osierocona Basia ma mimo wszystko dużo szczęścia, gdyż znajduje pomoc i schronienie u obcych ludzi. Doktorstwo nie tylko przygarnęło małą do siebie, robiąc wszystko by pomóc odnaleźć jej rodzinę, ale szczerze ją pokochało. Opiekując się Basią wykazali się ludzką solidarnością i troską o los słabszych. Dziewczynka bardzo szybko stała się bardzo ważną, o ile nie najważniejszą częścią ich życia. Zdawali sobie sprawę, że muszą postąpić przyzwoicie i pomóc małej odnaleźć bliskich, którzy zapewne żyli w nieświadomości tego, co spotkało jej matkę.

Taki sam rodzaj solidarności możemy obserwować u wszystkich kolejnych opiekunów Basi. Zarówno Walicki, Olszowski czy chociażby babcia Tańska stawiali zawsze dobro małej ponad własne. Bez wątpienia wielka w tym zasługa samej Basi, której po prostu nie dało się nie kochać, mimo to jednak postawa doktorostwa i Warszawian musi wzbudzać uznanie i poklask u czytelników. Żadnego z opiekunów Basi, od momentu śmierci matki do odnalezienia ojca, nie łączyły z nią więzy krwi, nikt jednak nie dał jej tego odczuć, wręcz przeciwnie, wszyscy byli dla niej jak najbliższa rodzina przez dziesięć lat.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                   
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Awantura o Basię” - plan wydarzeń
2  Basia Bzowska - charakterystyka
3  „Awantura o Basię” - charakterystyka bohaterówKomentarze
artykuł / utwór: Problematyka „Awantury o Basię”
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: