„Awantura o Basię” - streszczenie w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W wyniku tragicznego wypadku na stacji kolejowej mała dziewczynka traci matkę. Dziecko zostaje przygarnięte przez małżeństwo Budziszów. Po kilku dniach, gdy nikt się nie zgłasza po małą, doktor pisze list do Warszawy, na adres podany mu przez kobietę przed śmiercią, prosząc, aby ktoś odebrał sierotę ze stacji danego dnia o danej godzinie.

Mała Basia zostaje posadzona w przedziale, ucałowana przez dotychczasową opiekunkę i wysłana w drogę. Mają się nią opiekować dwie podróżujące z nią kobiety. Niestety, panie okazują się niesłowne i gdy pociąg zbliża się do stolicy, nie interesują się dzieckiem. Na szczęście dziewczynką zajmuje się jadący w tym samym przedziale mężczyzna, posiadający groźne spojrzenie i ponurą twarz, aktor Walicki.

Po wyjściu z pociągu okazuje się, że nikt na dziewczynkę nie czeka. Po upływie godziny mężczyzna zabiera zmęczoną Basię do wynajmowanego przez siebie mieszkania. Zajmuje je wraz z innym aktorem, Szotem. Położywszy małą spać, wspólnie próbują odczytać dane z zawieszonego na szyi małej kartonika z adresem osoby, która miała ją odebrać. Niestety w podróży, wskutek nieuważnego picia mleka, niektóre litery rozmazały się. Przy pomocy książki telefonicznej aktorom udaje się odszyfrować dane: „Stanisław Olszowski, Warszawa, Chmielna”. Okazało się, że Olszowski to sławny literat.

Mężczyźni odstawiają Basię na dany adres. Po powrocie z premiery swojej sztuki pisarz widzi w swoim mieszkaniu śpiące dziecko. Początkowy szok zostaje zastąpiony przez szczerą miłość do dziewczynki. Ojcowskie uczucia wybuchają w jego sercu z gwałtowną siłą. Mała staje się jego oczkiem w głowie.

Tymczasem w innej części miasta Stasia Olszewska wraca do domu po miesięcznym pobycie u rodziców na kresach. Czeka na nią list (adres „Stanisława Olszańska, Warszawa, Zielna”), w którym jakaś doktorowa donosi jej o śmierci dawnej przyjaciółki Heleny i o wysłaniu do niej córki zmarłej. Okazuje się, że podany w liście termin upłynął kilka tygodni wcześniej. Kobieta denerwuje się na babkę, z którą mieszka. Ma jej za złe, że nie zawiadomiła jej o czekającej korespondencji.
Tańska z wnuczką postanawiają odszukać osieroconą dziewczynkę. Z listu wynika, że nie miała także ojca, był uczonym, wyjechał do Ameryki Południowej na wyprawę z dwoma Francuzami i zaginął. Kobiety dają ogłoszenie do gazet ze zdjęciem zaginionej dziewczynki,. Dzięki pojawieniu się pań z przedziału udaje się odszukać Walickiego, który z kolei informuje o pobycie Basi u Olszewskiego.

Choć kobiety chcą odebrać dziewczynkę pisarzowi, ulegają prośbie sieroty, która pokochała Stanisława i nazywa go wujciem. Wszyscy postanawiają podzielić się sprawiedliwie opieką na Basią, pomyłkowo dostarczoną do pisarza, zamiast do przyjaciółki jej matki.
Mija rok. Basia spędza trochę czasu u Stasi i Tańskiej, a trochę o Olszewskiego. Gdy ciężko choruje na zapalenie płuc, wszyscy bliscy zmieniają się w czuwaniu przy jej łóżku. To wydarzenie ma szczęśliwe zakończenie – na prośbę dziewczynki Stasia i Stanisław postanawiają się pobrać. Wychowywanie małej zbliżyło ich do siebie.

Po ślubie Basia zostaje oficjalnie adoptowana przez państwa Olszowskich. Kończy już 15 lat, jej rodzina powiększa się o małego braciszka Tadzia.

Życie upływa bohaterom na codziennych obowiązkach, wszyscy są szczęśliwi. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia jedna ze szkolnych koleżanek nazywa Basię znajdą. Rodzice postanawiają opowiedzieć jej o śmierci biologicznej matki. Dziewczyna przezywa wstrząs. Zaczyna szukać śladów ojca, interesuje się geografią, dzięki poznaniu dawnego przyjaciela rodzica – profesora Somera – dowiaduje się o okolicznościach jego zaginięcia w Ekwadorskich górach.
Ciosem dla bohaterki okazuje się śmierć Walickiego. Aktor umiera wskutek ciężkiego zapalenia płuc. Basia bardzo chudnie, zaczyna wysyłać listy do Francji (miała tam jedyną żyjącą krewną – babkę). Nie interesuje jej rywalizacja dwóch kolegów o jej względy.
Bohaterka ratuje szkolną koleżankę od tragedii, wskutek czego jej dłonie ulegają poparzeniu. Staje się wzorem do naśladowania dla rówieśników.

Pewnego dnia Olszowski otrzymuje list z Ambasady Francuskiej w Warszawie donoszący, iż Basia jest poszukiwana, ponieważ odziedziczyła ogromny spadek po babce. Dziewczyna zaczyna rozmyślać o panującej na świecie biedzie.

Z apatii wyciąga ją wiadomość od ocalonego z ekwadorskiej wyprawy Francuza, Gastona. Informuje ją, że jej ojciec prawdopodobnie żyje. Basia ze Stanisławem udają się do Francji, gdzie słuchają opowieści amerykańskiego podróżnika i przyrodnika Williamsa. Przemierzając krainy Ameryki Południowej, usłyszał od kogoś o białym człowieku, żyjącym w odległej dziczy Ekwadoru wśród szczepu dzikich Indian. Dzięki jego staraniom dziewczyna w końcu poznaje rodzica.
Mężczyzna przypomina staruszka, choć ma około czterdziestu lat. Wskutek wypadku w górach stracił pamięć. Basia postanawia zostać z nim w nadmorskiej, cichej miejscowości, aby przyzwyczaił się do nowego otoczenia.

Dziewczyna nie poddaje się w walce o odzyskanie przez ojca sprawności intelektualnej, dzięki czemu mężczyzna zaczyna powoli wracać do zdrowia. Po powrocie do kraju wspólnie zamieszkują u babci Tańskiej.
Gdy ojciec w końcu odzyskuje pamięć (dzięki Basi i spotkaniu z Somerem), postanawia spisać swoje wspomnienia z indiańskiej wioski. Razem z córką zamieszkuje w nowym miejscu i stara się jej wynagrodzić lata swojej nieobecności.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Awantura o Basię” - streszczenie szczegółowe
2  Kornel Makuszyński - biogram
3  Basia Bzowska - charakterystykaKomentarze: „Awantura o Basię” - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: